کاشت دندان دو مرحله ای ؛ جزئیات از جراحی تا بهبودی

تصویر کاشت دندان

کاشت دندان  یا همان (dental implant) شامل ریشه های مصنوعی دندان است که تکیه گاهی را برای بازیابی کردن دندان یا دندان های افتاده فراهم کرده و از از دست رفتن استخوان فک جلوگیری می کند. فرآیند کاشت دندان به عنوان شکلی از دندانپزشکی پروتز طبقه بندی می شود، اما به عنوان دندانپزشکی زیبایی نیز محسوب می شود. افرادی که دندانشان را از دست داده اند، ممکن است به دلیل ظاهرشان از خندیدن یا حرف زدن خودداری کنند. علاوه بر این ناهنجاری های قوس دندان که در اثر از دست دادن دندان رخ می دهد، می تواند تاثیر منفی بر عادت های غذا خوردن بگذارد و منجر به مشکلات سلامتی ثانویه مانند به هم ریختگی دندان ها شود.

دلایل کاشت دندان

با جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته، کاشت دندان باعث می شود تا افراد با قدرت و استحکام بیشتری به غذا خوردن بپردازند و برای جویدن آن با مشکل مواجه نشوند. به علاوه، ایمپلنت به شبیه سازی و حفظ استخوان آرواره کمک می کند، از فقدان استخوان جلوگیری می کند و به حفظ استخوانبدی و ویژگی های ظاهری چهره نیز کمک می کند.

فهرست مطالب این مقاله:

کاشت دندان ثابت

از دست رفتن دندان

دندان ها به دلایل مختلفی از دست می روند که از این میان می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • پوسیدگی دندان
  • خرابی کانال ریشه یا روت کانال
  • بیماری مرتبط با لثه
  • آسیب به دهان (جراحت دندان)
  • سایش و پارگی بیش از حد
  • نقص های مادرزادی

مشاوره کاشت دندان

برای مشخص شدن اینکه آیا کاشت دندان گزینه مناسبی برای شماست یا خیر، نیاز به جلسه مشاوره ای با دندانپزشک، جراح فک، پریودنتیست یا متخصص پروتز دندانی خود دارید. در طول جلسه مشاوره، دندانپزشک شما به طور کامل دندان ها و لثه تان را آزمایش و تعداد و حجم استخوانتان را ارزیابی می کند. این کار ممکن است شامل عکس های رادیولوژی و اسکن های کامپیوتری نیز باشد تا این اطمینان حاصل شود که ساختار استخوانی کافی برای قرار دادن ایمپلنت ها در آرواره قرار دارد. همچنین این آزمایش ها مشخص می کنند که ایمپلنت ها دقیقا باید در کجا قرار گیرند.

دندانپزشک شما بر اساس وضعیت بافت های دهانی، بهداشت دهان و دندان و عادت های شخصی و مهم تر از همه دنبال کردن دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل، بهترین و مناسب ترین برنامه درمانی را به شما توصیه می کند. در این مرحله به برخی از بیماران که دارای مقادیر نامناسب استخوان یا بافت لثه هستند، به پیوند استخوان و بافت نرم یا استفاده از ایمپلنت های با قطر کم نیاز پیدا می کنند.

بر اساس شرایط شما، متخصص دندانپزشکی به اطلاعتان خواهد رساند که کل فرآیند درمانتان چقدر طول خواهد کشید، چند جلسه برای درمان کافی خواهد بود و پس از هر مرحله از درمان باید چه انتظاری داشته باشید. در طول مشاوره، می توانید گزینه مورد نظرتان را برای بیهوشی یا بی حسی انتخاب کنید. هزینه محاسبه شده کاشت دندان نیز در طول جلسه مشاوره محاسبه خواهد شد. هزینه این جراحی بر اساس نوع درمانی که انتخاب می کنید، متنوع است.

پیش از درمان

پیش از آنکه بخواهید اقدام به کاشت دندان بکنید، باید هر گونه مشکل دهان و دندان اساسی که دارید را حل کنید. مشکلات معمول مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه می تواند درمانتان را کم اثر کنند. اگر سیگاری هستید، دندانپزشکتان به شما توصیه خواهد کرد که مصرفتان را قطع کنید زیرا احتمال شکست خوردن درمان در سیگاری ها بیشتر از غیر سیگاری هاست. سیگار کشیدن می تواند بر روی ترکیب ایمپلنت و استخوان تاثیر بگذارد. زمانی که دندانپزشک تشخیص بدهد که دهان شما به اندازه کافی برای درمان سالم و آماده است، درمان اصلی شما می تواند آغاز شود.

جزئیات مرحله به مرحله کاشت

فرق کاشت دندان با دندان طبیعی غیر قابل تشخیص است. ارتباط ساختاری و عملکردی میان ایمپلنت و استخوان زنده به این تشابه کمک می کند. این فرآیند معمولا در یک جلسه قابل اجراست اما نیاز به دوره ای دارد که در آن بافت استخوان با فلز ایمپلنت ترکیب شود. ادغام استخوان و ایمپلنت پروسه ای است که در طی آن فلز ایمپلنت در استخوان آرواره جا گرفته و با آن درگیر می شود. این پروسه ممکن است از سه تا شش ماه به طول بیانجامد که در پایان این دوره دندانپزشک می تواند فرآیند را با قرار دادن تاج دندان به اتمام برساند. اگر تلفیق درست استخوان و ایمپلنت رخ ندهد، کاشت دندان با شکست مواجه خواهد.

کاشت دندان ، که برای جایگزینی دندان های از دست رفته انجام می شود، می تواند در زمانی پس از نوجوانی (یا زمانی که رشد استخوان ها کامل شده باشد)، انجام گیرد. برخی از مشکلات پزشکی مشخص مانند دیابت، سرطان یا بیماری های پریودنتال ممکن است نیازمند درمان های اضافی پیش از جراحی اصلی باشند.

آماده سازی آرواره برای کاشت دندان

ایمپلنت دندانی معمولا از پیچی از جنس تیتانیوم و یک تاج تشکیل می شود. حفره ای با قطر کم در منطقه بدون دندان آرواره ایجاد می شود تا بتوان پیچ را در آن مکان به استخوان آرواره متصل کرد. برای جلوگیری از آسیب رساندن به ساختار حیاتی صورت و آرواره مانند عصب آلوئولی زیرین در آرواره پایینی، دندانپزشک باید تمام تخصص و مهارت و تجربه اش را در ایجاد حفره اولیه و اندازه گیری استخوان آرواره به کار گیرد. در بسیاری از مواقع دندانپزشکان از راهنماهای جراحی بر اساس تصاویر سی تی اسکن بیمار استفاده می کنند تا ایمپلنت را در جای درست خود قرار دهند.

قرار دادن ایمپلنت

پس از آنکه حفره مورد نظر در استخوان آرواره ایجاد شد، به آهستگی عریض تر می شود تا بتوان پیچ ایمپلنت را در آن قرار داد. زمانی که پیچ در جای خود قرار گرفت، بافت لثه اطراف در بالای آن قرار گرفته و یک پوشاننده محافظ روی آن قرار می گیرد تا اجازه دهد محل مورد نظر بهبود یافته و ادغام استخوان و ایمپلنت اتفاق بیافتد. پس از نهایتا شش ماه بهبودی، دندانپزشکتان پوشش روی ایمپلنت را برداشته و پایه نگهدارنده تاج دندان را به آن متصل می کند.

در برخی موارد، این پایه در همان مرحله اولیه نصب می شود. زمانی که پایه در جای خود قرار گرفت، دندانپزشک تاج دندان موقتی را روی آن قرار می دهد. تاج موقتی به عنوان نمونه ای کار می کند که بافت لثه در اطراف آن رشد کرده و به شکل طبیعی خود در می آید. در نهایت فرآیند کاشت دندان زمانی کامل می شود که تاج موقت با تاج دائمی تعویض شود.

دریافت اطلاعات بیشتر از ویکی پدیا درباره کاشت دندان