کاشت دندان ؛ پروتز فوری در ایمپلنت دندانی به چه شکلی است؟

در مواردی برخی از بیماران سوالاتی در این مورد می پرسند. مثلا ایمپلنت دندان یک روزه و یا اینکه پروتز فوری در ایمپلنت دندانی به چه شکلی است.

باید توجه داشت پروتز فوری در ایمپلنت و نیز برای ترمیم ایمپلنت دندان و یا به اصطلاح عمومی جوش خوردن ایمپلنت دندانی به بافت استخوانی یک دوره زمانی سه ماهه لازم است؛ و در طول این دوره بی حرکت بودن ایمپلنت دندان و عدم فشار بر روی ایمپلنت دندانی که باعث جابجایی ان بشود اهمیت زیادی دارد.

بنابراین در طول دوره ترمیم نباید روی ایمپلنت دندان فشاری باشد. انواعی از ایمپلنت ها که شکل پیچی خاصی دارند در استخوان گیر بالایی داشته و این امکان را به جراح می دهد که پروتز موقت فوری روی ایمپلنت دندانی سوار کند. باید توجه داشته باشید که این پروتر موقت بوده و از جنس کامپوزیت یا پلاستیک است.

سوالی که پیش می اید این است که چرا نباید از پروتز چینی یا پرسلن نهایی استفاده کرد؟ باید توجه داشته باشید در صورت قرار دادن پروتز نهایی مشکلاتی چون جابجایی موقعیت لثه به خاطر ترمیم پیش می اید که شکل پروتز نهایی و زیبایی لثه تحت تاثیر قرار می گیرد.

دوم اینکه پرسلن عمده نیرو های جویدنی را به پایه منتقل کرده و باعث حرکت و اختلال در ترمیم و جوش خوردن ایمپلنت دندان به استخوان می شود؛ در حالیکه انواع کامپزیتی یا پلاستیکی مقدار عمده نیرو را جذب کرده و در پروتزهای موقت معمولا یکمی کوتاهتر از پروتز های دائمی ساخته می شود که نیرو ها کمتر به پایه وارد شود. در مورد بیماران هم این امکان وجود دارد که در مورد رنگ و شکل پروتز نهایی نظر دهند.