ایمپلنت ؛ عوارض ناشی از قراردادن ایمپلنت در مراحل مختلف جراحی و پروتز

ایمپلنت بعنوان یک درمان قابل قبول در موارد از دست دادن دندان یا بی دندانی استفاده می گردد. این سوال ممکن است برای بیماران پیش آید که عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

عوارض قرار دادن ایمپلنت را می توان به دو مرحله انجام جراحی و مرحله قرار دادن پروتز تقسیم بندی نمود.

در مرحله جراحی تشخیص نامناسب و تجربه جراح می تواند باعث بوجود آمدن عوارضی مانند آسیب به عصب فک تحتانی به علت قرار دادن ایمپلنت با طول نامناسب ایجاد می شود بیمار بی حسی در ناحیه لب پایین و چانه خواهد داشت.

یک وضعیت دیگر در موارد سوراخ شدن سینوس فک بالا و گاهی کف بینی وجود دارد، که اگر میزان ورود ایمپلنت بیش از 4 میلی متر باشد عوارضی مانند سینوزیت ممکن است ایجاد شود در برخی موارد خود پایه ایمپلنت به داخل سینوس جابجا می شود که باید توسط جراح حتما درآورده شود.

از عوارض دیگر می توان به سوراخ شدگی استخوان فک در نواحی قدامی فک بالا و خلفی فک پایین اشاره کرد.

استفاده از ایمپلنت های نامرغوب مواد پیوندی نامناسب و عدم رعایت اصول استریل جراحی هم می تواند عفونت، واکنش جسم خارجی و بدنبال آن از دست رفتن استخوان اطراف ایمپلنت اشاره نمود.

از عوارض دیگر کاشت ایمپلنت قسمت پروتز نیز می توان به عدم چک کردن بلندی پروتز موقع جویدن و حرکات طرفی اشاره نمود که باعث تحلیل استخوان اطراف پایه ایمپلنت و یا جدا شدن پروتز و گاها شکستگی تاج دندان مقابل می گردد.

از عوارض دیگر ایمپلنت می توان به لقی دندان مجاور ایمپلنت اشاره داشت.

اگر فاصله پایه ایمپلنت تا دندان مجاور کمتر از 1.5 میلی متر باشد یا پایه موقع جراحی با زاویه ای قرار داده شده باشد که ریشه دندان مجاور آسیب دیده باشد می تواند به لقی دندان مجاور منتهی گردد.

در مواردی هم که پروتز ایمپلنت با یک دندان طبیعی بریج شود می تواند روی دندان مجاور تاثیر داشته باشد و آن را لق کند.ایمپلنت کج قرار داده شده باعث آسیب به ریشه دندان مجاور شده است.

اگر ریشه ایمپلنت در دهان بیمار کج قرار داده شود حتما باید به متخصص مراجعه نماید و این مشکل را حل نماید.

از عوارض ایمپلنت دندان می توان به این نکته اشاره داشت که بعد از گذشت سال ها حدودا 15 سال که ایمپلنت در دهان قرار دارا دندان های طبیعی تقریبا 1 تا 2 میلیمتر کوتاهتر می شود اما ایمپلنت دندان همچنان مانند روز اول است بنابراین ایمپلنت دندان باید مورد ترمیم قرار بگیرد.

یکی از معایب ایمپلنت دندان که در حال حاضر می توان به آن اشاره نمود هزینه ی زیاد کاشت ایمپلنت است که شاید هر کسی از عهده تامین هزینه ی آن برنیاد.

همچنین برای بعضی از افراد ممکن است این اتفاق بیافتد که دندان کناری ایمپلنت لق شود که این موضوع باید با پزشک درمیان گذاشته شود.

در زمان کاشت ایمپلنت دندان ممکن است به اعصاب فک آسیب وارد شود. به همین دلیل است که باید برای کاشت ایمپلنت دندان به دندانپزشک متخصص مراجعه نمود.

از مشکلاتی که در کاشت ایمپلنت دندانی ممکمن است در اثر بی تجربه بودن دندانپزشک به وجود آید سوراخ شدن استخوان فک است.

زمان بر بودن کاشت دندان نیز ممکن است یکی از مشکلات ایمپلنت دندان باشد که برای بعضی از افراد این مسئله اهمیت دارد.