اطلاعات جامع ایمپلنت

در این صفحه شما اطلاعات جامع ایمپلنت در مورد مراحل قرار دادن ایمپلنت ، دوام و عمر ایمپلنت ، هزینه ایمپلنت و تفاوت جنس و برند های ایمپلنت خواهید یافت.
مراحل قرار دادن ایمپلنت :

در اولین مرحله پایه ایمپلنت که فیکسچر گفته می شود در داخل استخوان فک قرار داده می شود بر حسب عرض استخوان و ارتفاع ناحیه جراح پایه مناسب را انتخاب می کند. ترمیم یا به اصطلاح پیوند سه ماه زمان می برد. بعد از سه ماه و اطمینان از جوش خوردن استخوان روی پایه باز شده و دو هفته بعد قالبگیری می شود بعد از قالبگیری معمولا بین 7 تا 10 روز کاری پروتز آماده شده و روی پایه قرار داده می شود.

ایمپلنت چیست؟

پیچی از جنس تیتانیوم است که جایگزین قسمت ریشه دندان از دست رفته می شود. در هر دو فک بالا و پایین می توان ایمپلنت قرار داد. با توجه به خواص سطح تیتانیوم، ایمپلنت به استخوان فک پیوند می شود و پایه مناسب برای تاج دندان می شود. ایمپلنت می تواند جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته باشد.

فرق ایمپلنت های یک مرحله با دو مرحله چیست ؟
ایمپلنت ها یک مرحله بعد از قرار گیری پیچ روی ایمپلنت داخل دهان قابل مشاهده است و اغلب در دندانهای خلفی استفاده می شود در ایمپلنت های دو مرحله، بعد از قرار گیری ایمپلنت با مخاط پوشانده می شود و بعد از ترمیم(اغلب 3 ماه) روی ایمپلنت باز می شود تا قالبگیری شود.
چرا ایمپلنت به روش های دیگر جایگزینی دندان از دست رفته ترجیح داده می شود ؟
با از دست دادن دندانهای طبیعی استخوان فک دچار تحلیل می شود با قرار دادن ایمپلنت از این وضعیت تا حد زیادی جلوگیری می شود . در مقایسه با روش های قدیمی ایمپلنت درمان راحت و با دوام محسوب می شود و در صورت استفاده از ایمپلنت های استاندارد و طرح درمان مناسب با جراحی دقیق و رعایت بهداشت دهان می توان انتظار دوام مادام العمر داشت.
چرا قیمت انواع ایمپلنت متفاوت است ؟
مهمترین علت تفاوت در انواع برندها کیفیت سطح ایمپلنت ، تنوع قطعات پروتزی می باشد. هر چه کیفیت سطح ایمپلنت مناسب باشد تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت و نمایان شدن طوق ایمپلنت بصورت خط تیره بخصوص در نواحی زیبایی است و طول عمر ایمپلنت نیز با کیفیت مناسب سطح بالاتر می رود. هر چه میزان اتصال قطعات پروتزی به خود ایمپلنت مناسب تر باشد شل شدن پروتز در طول زمان کمتر خواهد بود. ایمپلنت های ارزان و با کیفیت پایین علی رغم موفقیت کوتاه مدت، در طولانی مدت مشکل پیدا می کنند . برای هر فک در صورت بی دندانی کامل چند ایمپلنت توصیه می شود. اغلب برای پروزهای ثابت در هر فک حداقل 8 ایمپلنت توصیه می شود هر چند با افزایش تعداد ایمپلنت ماندگاری پروتز بیشتر می شود. در موارد پروتزهای متحرک 2 تا 4 ایمپلنت برای هر فک توصیه می شود.
شرایط قرار دادن ایمپلنت روی پروتز ثابت و متحرک؟
اگر تحلیل استخوان در فک در حدی باشد که نتوان تعداد مناسب ایمپلنت بخصوص در نواحی خلفی قرار داد از پروتز های متحرک گیر شونده به ایمپلنت می توان استفاده نمود.
هزینه ایمپلنت به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟
تعداد ایمپلنت مورد نیاز برای جایگزینی دندانهای از دست رفته، نیاز به کارهای تکمیلی دیگر مانند نیاز پیوند استخوان یاقطعات پروتزی خاص در شرایط خاص. برای تعیین هزینه حتما باید توسط جراح بیمار ویزیت شود و عکس های تشخیصی لازم بعمل آید. ایمپلنت های ارزان و غیر استاندارد ممکن است بصورت اولیه مشکلی نداشته باشند و حتی چند سال اول با موفقیت همراه باشند ولی در طولانی مدت با مشکل مواجه می شوند. انتظار ما از عمر یک ایمپلنت حداقل 20 سال است. اما ایمپلنت های غیر استاندارد در کوتاه مدت شکست و تحلیل استخوان بیشتر و طول عمر کمتری دارند .
آیا ایمپلنت را می توان برای همه استفاده کرد ؟
ایمپلنت برای همه افرادیکه دندانشان را به علت پوسیدگی، آسیب از دست داده اند می توان استفاده کرد.
برای چه کسانی ایمپلنت توصیه نمی شود ؟
افرادیکه کورتون طولانی مدت مصرف می کنند، دیابت کنترل نشده دارند، بیماری کلیوی شدید و سابقه رادیوتراپی دارند از داروهای پوکی استخوان استفاده می کنند در سری بیماران با ریسک بالا قرار دارند.
آیا سن بالا مانع قرار دادن ایمپلنت می شود ؟
سن مانعی برای قرار دادن ایمپلنت نیست. اگر وضعیت سلامتی شخص در حدی باشد که بتوان دندان راخارج کرد می توان ایمپلنت هم قرار داد.
آیا سیگار کشیدن مانع قرار دادن ایمپلنت می شود ؟
در افراد سیگاری هم می توان ایمپلنت قرار داد ولی این افراد باید بهداشت دهان و دندان را به طور کامل راعیت کنند. مطالعات نشان می دهد که افراد سیگاری می توانند کاندید قرار دادن ایمپلنت باشند هر چند میزان موفقیت کمتر از افراد غیر سیگاری است.
پروتز متحرک روی ایمپلنت چه مزیتی دارد ؟
در مواردیکه تحلیل استخوان فک شدید باشد از این روش استفاده می گردد. قرار دادن 2 تا 4 ایمپلنت در هر فک گیر پروتز متحرک را بالاتر می برد و از لقی پروتز حین غذا خوردن جلوگیری می کند. باید به یاد داشته باشید این نوع پروتز متحرک بوده و باید در مواردی پروتز را خارج کرده و تمیز کنید.
آیا برای افرادی که دندان قروچه دارند می توان ایمپلنت قرار داد ؟
در این افراد باید تا حد امکان درمان دندان قروچه با دارو درمانی و اسپلینت داخل دهانی قبل از قرار دادن ایمپلنت کنترل شود. در غیر اینصورت فشارهای زیادی که در اثر دندان قروچه به ایمپلنت وارد می شود باعث از دست رفتن زودهنگام آن می شود.
من نیاز به ارتودنسی و قرار دادن ایمپلنت دارم کدام یک ابتدا باید انجام شود ؟
درمان ارتودنسی به علت دستکاری فضای بی دندانی و روابط فکی باید ابتدا انجام شود و بعدا ایمپلنت قرار دهید. معمولا متخصص ارتودنسی در صورت ثبات فضای بی دندانی اجازه قرار دادن ایمپلنت را می دهد.
مزیت ایمپلنت به قرار دادن پروتزهای ثابت معمول چیست ؟
با از دست دادن دندان استخوان فک دچار تحلیل می شود با قرار دادن ایمپلنت میزان تحلیل استخوان کمتری شود. در روش های معمول برای جایگزینی یک یا دو دندان با پروتز ثابت دو دندان مجاور باید تراش داده شود در حالیکه در ایمپلنت دندانهای مجاور دست نخورده باقی می ماند. طول عمر ایمپلنت بسیار بیشتر از پروتز های ثابت می باشد. ایمپلنت نمای طبیعی تری نسبت به سایر روش های معمول پروتز دارد.
آیا از ایمپلنت می توان بصورت طبیعی برای جویدن استفاده کرد ؟
مدت کوتاهی (چند روز تا چند هفته) بعد از قرار دادن ایمپلنت و عادت کردن به آن می توان مانند وضعیت دندانهای طبیعی غذا را جوید.
ماندگاری ایمپلنت چه میزان است ؟
عمر ایمپلنت بستگی به جراحی مناسب و پروتز مناسب و کیفیت ایمپلنت ، رعایت بهداشت توسط شخص دارد. شاید ایمپلنت ها از نظر ظاهری شبیه هم باشند ولی سطح ایمپلنت ها متفاوت هستند. شرکت های معتبر تحقیقات زیادی روی سطح ایمپلنت انجام می دهند و با معرفی سطح های مناسب که زمان پیوند را کاهش داده و میزان استحکام پیوند با استخوان را بالا می برد. ایمپلنت های غیر استاندارد و ارزان با وجود شباهت به ایمپلنت های معروف دارند و شاید در کوتاه مدت موفقیت داشته باشند در طولانی مدت موفقیت پایین تری دارند. بنابراین توصیه می شود از ایمپلنت های شرکت های معتبر که سالها ارزیابی شده اند استفاده شود. سیگار، بیماری قند و مصرف کورتون ممکن است روی ماندگاری ایمپلنت اثر داشته باشد.
چه مدت زمان برای قرار دادن ایمپلنت لازم است ؟
زمان جراحی ایمپلنت بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. معمولا 3 ماه زمان لازم است تا پیوند با استخوان برقرار شود و بعد از ان 2 تا 4 هفته زمان برای قالبگیری و قرار دادن ایمپلنت لازم است. در صورت نیاز به پیوند استخوان زمان ترمیم می تواند تا 6 ماه افزایش یابد.
ایا بلافاصله بعد از کشیدن دندان می توان ایمپلنت قرار داد ؟
در شرایطی می توان این کار را انجام داد اگر دندان عفونی نباشد و ضایعه نداشته باشد و استخوان اطراف مناسب باشد می توان همزمان ایمپلنت قرار داد بخصوص در دندانهای تک ریشه با موفقیت همراه است ولی توصیه می شود تا حد امکان در دندانهای چند ریشه زمان 6 تا 8 هفته بعد از کشیدن ایمپلنت را قرار داد.
آیا بعد از قرار دادن ایمپلنت بلافاصله می توان پروتز روی آن قرار داد ؟
همانطور که اشاره شد زمان ترمیم معمولا 3 ماه در نظر گرفته می شود ولی در برخی موارد بخصوص در نواحی قدامی می توان پروتز موقت تا اتمام زمان ترمیم قرار داد.اغلب مواردیکه پروتز قبل از ترمیم کامل قرار داده شود موفقیت کمتر می شود.
ایا مراقبت و نگهداری ایمپلنت مانند دندانهای طبیعی است ؟
استفاده کنید که کمک water jet بلی مسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان ضروری است. برخی موارد می توانید از دستگاه می کند گیر غذایی بین دندانی و اطراف ایمپلنت به حداقل برسد. شما باید هر شش ماه توسط دندانپزشکتان ویزیت شده و چک اپ شوید.
آیا امکان شل شدن پروتز ایمپلنت وجود دارد ؟
در موارد کمی ممکن است این مشکل پیش بیاید که براحتی دوباره چسبانده می شود.

کلینیک تهران ایمپلنت

ارائه دهنده برترین برند ایمپلنت دندانی و برترین قیمت ایمپلنت تهران

کاربرد اباتمنت زیرکونیوم

زیرکونیوم عنصر 40 از جدول تناوبی است رنگ این ماده سفید متمایل به خاکستری است اباتمنت ساخته شده از زیرکونیوم به رنگ سفید بوده و در مواردیکه تحلیل لثه اتفاق نی افتد یا لثه نازک است ریسک دیده شده فلز زیرین به حداقل می رسد کاربرد اباتمنت های زیرکونیوم در نواحی زیبایی که در لبخند دیده می شود توصیه می شود البته همه سیستم های ایمپلنت چنین قابلیتی را ندارند به همین دلیل اگه شما تمایل به داشتن اباتمنت زیرکونیوم هستید حتما با جراحتان مطرح کنید برای بالا بردن زیبایی روکش روی اباتمنت هم بروش کت کم و پرینتر سه بعدی از سرامیک بدون فلز ساخته می شود البته استفادهاز اباتمنت زیرکونیوم با روش کت کم هزینه تمام شده را بالا می برد که در سیستم های ایمپلنت مختلف قیمت تمام شده متفاوت است عکس گذاشته شده اباتمنت زیرو.نیوم و روکش تمام سرامیک را در سیستم Bego نشان می دهد که اخرین تکنولوژی در ایمپلنت نواحی زیبایی می باشد.
چه کسی ایمپلنت دندانی را انجام می دهد؟
هنگامی که تصمیم شما برای انجام ایمپلنت دندانی قطعی شد، حتما باید با دندان پزشک خود مشورت کنید، بعد از تأیید وی می توانید برای پروسه کاشت دندان آماده شوید. امکان دارد وی شما را به متخصص ایمپلنت دندان ارجاع دهد، متخصصی که در این زمینه آموزش های لازم و کافی را گذرانده است.
چه کسی شرایط ایمپلنت دندان را دارد؟
اگر بیماری خاصی ندارید، بدن سالم و لثه های سالمی دارید و همچنین اگر استخوان های فکین کافی برای نگه داشتن کاشت ایمپلنت دندانی را دارید، می توانید کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان باشید. در صورتی که استخوان های فکین کافی ندارید، با استفاده از پیوند استخوان می توانید ایمپلنت موفقی داشته باشید. متخصص ایمپلنت دندانی به راحتی نیاز شما به پیوند استخوان و امکان آن را تشخیص داده و به شما اطلاع خواهد داد. بهترین کاندیدها کسانی هستند که سالم ترین بافت لثه ای عاری از بیماری پریودنتال داشته باشند. کاشت دندان رابطه نزدیکی با بافت لثه و استخوان های زیرین در دهان دارد و از آنجایی که پریودنتیست ها در زمینه پیوره یا عفونت لثه تخصص دارند، اعضای اصلی تیم کاشت دندان را تشکیل می دهند. پریودنتیست ها نه تنها تجربه کافی و حرفه ای همکاری با دندان پزشکان دیگر را دارند، بلکه آموزش های کافی و حرفه ای برای اینکه شما بتوانید از دندان های سالم و زیبا لذت ببرید را نیز گذرانده اند. برخی از افراد قادر به انجام ایمپلنت دندانی نیستند. برای مثال افرادی که به دلیل سن پایین، رشد استخوان های فکینشان هنوز متوقف نشده است، یا زنان باردار و یا افراد سیگاری که مکرر از آن استفاده می کنند. افرادی که بیماری های حاد چون دیابت کنترل نشده دارند نیز بدون مشورت پزشک معالج نمی توانند ایمپلنت دندانی انجام دهند.
ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود ؟
دندان پزشک و یا متخصص ایمپلنت دندان با دقت وضعیت دهان و دندان های شما را بررسی کرده و بعد از عکس برداری از سر، دندان ها و فک، امکان ایمپلنت دندان برای شما را تأیید یا رد خواهد کرد. در صورت تأیید، در مرحله اول، متخصص کاشت دندان ، ایمپلنت دندان را در داخل استخوان فک، زیر بافت لثه قرار می دهد. بعد از گذشت چند ماه که بافت لثه ترمیم شد، کاشت ایمپلنت با استخوان پیوند برقرار کرده و به لثه متصل می شود. این پروسه چند ماه طول می کشد. وقتی بافت لثه ترمیم شد، نوبت مرحله دوم است که در آن متخصص ایمپلنت دندان اباتمنت را به ایمپلنت کاشت شده وصل می کند. بعضی وقت ها با توجه به شرایط، امکان دارد هر دو مرحله در یک جلسه انجام شوند. پروتز دندان ساخته شده، بعد از مدتی به آباتمنت وصل می شود. امکان دارد چندین جلسه برای جاسازی درست این دندان مورد نیاز باشد. زمانی که ایمپلنت دندان برای بیش از یک دندان یا برای همه دندان ها باشد، یک بریج ثابت به منظور ساپورت و نگه دارنده به ایمپلنت دندان متصل می شود. بریج ها از دو یا چند تاج دندان درست شده اند که در بین دو دندان، در فاصله خالی ایجاد شده قرار میگیرند. بریج دندان ها توسط دندان طبیعی یا ایمپلنت (کاشت دندان) پشتیبانی میشوند. در ایمپلنت دندان از فیکسچر، آباتمنت و روکش استفاده می شود. فیکسچر ( به شکل استوانه یا پیچ) قطعه ای است که به جای دندان از دست رفته در داخل استخوان های فک قرار می گیرد و در مرحله ی بعد قطعه ی بعدی، آباتمنت نصب می شود، این قطعه شبیه تاج دندان از دست رفته می باشد. بر روی این قطعه، روکش (روکش به ترمیم هایی گفته می شود که تمام تاج دندان را می پوشاند) ساخته شده قرار می گیرد.

انواع ایمپلنت های دندانی :

ایمپلنت فرو رونده (Endosteal) این روش رایج ترین نوع ایمپلنت دندان است که در آن کاشت به صورت یک پیچ یا استوانه در استخوان های فک قرار می‌گیرد. روی هر کاشت دندان می توان یک یا چند دندان را سوار کرد. برسازی درون‌کاشت دندانی (Subperiosteal) از قالبی فلزی ساخته شده است که به استخوان فک چسبیده و در زیر لثه قرار می گیرد تا بتواند دندان ساخته شده را نگه دارد. این نوع ایمپلنت برای بیمارانی استفاده می شود که نمی توانند از دندان های مصنوعی معمول استفاده کنند و یا کسانی که مشکل حداقل ارتفاع استخوان دارند.
مراحل لازم برای ایمپلنت دندان چیست؟
دندان پزشک و پریودنتیست شما با مشورت شما زمان و مکان ایمپلنت دندان را تعیین خواهند کرد. پریودنتیست شما برنامه درمان مورد نظر را با توجه به شرایط مطرح شده توسط شما برنامه ریزی خواهد کرد. - جایگزین کردن یک دندان: اگر فقط یکی از دندان هایتان را از دست داده باشید، یک ایمپلنت دندان و یک تاج جایگزین خواهد شد. - جایگزین کردن چندین دندان: اگر چند تا از دندان های خود را از دست داده اید، تاج های ایمپلنت دندانی جایگزین خواهند شد. - جایگزینی تمام دندان ها: اگر تمامی دندان های خود را از دست داده اید، پروتز کامل انجام می شود.
مینی ایمپلنت چیست ؟
استفاده از مینی ایمپلنت ها در سال های گذشته از بحث برانگیز ترین مباحث و یکی از تحولات مهم در دنیای دندان پزشکی بوده است. مینی ایمپلنت ها شبیه کاشت های معمولی می باشند ولی با اندازه ای کوچکتر، معمولا با قطری کمتر از 3 میلی متر. از این نوع ایمپلنت بیشتر زمانی استفاده می شود که پهنای استخوان مورد نظر برای ایمپلنت دندان با اندازه استاندارد، کافی نباشد. جاسازی مستقیم مینی ایمپلنت در لثه بدون ایجاد شکاف و خونریزی مراحل انجام ایمپلنت دندان را راحت تر می کند. مینی ایمپلنت ها را میتوان برای جایگزین کردن یک دندان یا چند دندان استفاده کرد و از آنجایی که درصد موفقیت بالایی در ایمپلنت دندان دارند، با استقبال زیادی روبرو هستند . یکی از مزایای اصلی استفاده از مینی ایمپلنت ها این است که پروتز نهایی خیلی زودتر از ایمپلنت های دندانی رایج روی آنها قرار میگیرد و اکثر بیماران در این روش معمولا می توانند بعد از چند ساعت اولین وعده غذایی را صرف کنند.
آیا مینی ایمپلنت راه حل موقت است ؟
کاربرد اصلی مینی ایمپلنت ها نگه داری موقت از تاج ها، بریج ها یا دندان های موقت، بعد از انجام کاشت استاندارد دندان بود، تا زمانی که کاشت دندان با استخوان های فک جوش بخورد. ولی امروزه، استفاده ازمینی ایمپلنت ها در بازسازی دندان ها بسیار رواج یافته است. در حال حاضر از این نوع ایمپلنت هم برای نگه داری دندان های موقت استفاده می شود و هم دندان ها، بریج ها و تاج های دائمی. متخصصان معتقدند استفاده از مینی ایمپلنت ها سریع تر بوده و با درد کمتری همراه است. مزیت دیگری که این نوع ایمپلنت دندانی دارد، کم هزینه بودن آن در مقایسه با هزینه ایمپلنت دندانی با قطر استاندارد می باشد. البته از آنجایی که استفاده از این نوع ایمپلنت دندان مبحث جدیدی در دنیای دندان پزشکی می باشد، مخالفت هایی نیز برای استفاده از آنها وجود دارد.