ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی و استفاده از آن چه مزایا و معایبی دارد ؟ چرا امروزه استفاده از ایمپلنت دندانی تا این حد گسترش یافته و چرا جایگزین بسیاری از روش های درمانی متداول شده است ؟

اگر هدف نهایی بازسازی شکل ، عملکرد ، راحتی ، زیبایی ، تکلم و سلامت بیمار باشد ، ایمپلنت دندانی به بهترین صورت و با کمترین اثرات نامناسب جانبی در صورت رعایت کلیه اصول می توانند این هدف را برآورده سازند. و همین نیاز به استفاده از درمان های ایمپلنت دندانی را می افزاید .

ایمپلنت دندانی

عوامل زیر در افزایش نیاز به چنین ایمپلنت دندانی موثر است :

 1. طولانی شدن عمر افراد و از دست رفتن بیشتر دندان ها در رابطه با افزایش سن
 2. عوارض بی دندانی که خود را در برهم زدن اکلوژن دندانی ، افزایش سرعت تحلیل ریج بی دندان و … نشان می دهد.
 3. شکست های متعدد و نارضایتی بیماران از روش های متداول جایگزینی دندان های از دست رفته ، چه به صورت پروتز های ثابت و به خصوص پروتزهای متحرک
 4. اثرات مضر و جانبی پروتزهای متحرک برای بیمار
 5. جنبه های روانی از دست دادن دندان ها که ممکن است از احساس از دست دادن جزئی از بدن خویش تا عدم وجود اعتماد به نفس به دلیل نقض در زیبایی ، مشکلات تکلمی و گفتاری در جمع در بی دندانی های وسیع تر و در استفاده از پروتز های متحرک وجود داشته باشد.
 6. مزایای اثبات شده و نتایج مثبت استفاده از ایمپلنت و پروتزهای متکی بر ایمپلنت دندانی

با این که سیستم های مختلف ایمپلنت دندانی در حال حاضر وجود دارد و هر کدام از مزایای خود می گویند ، اما این دام برای هر دندانپزشکی وجود دارد که فکر کند هر سیستم جدیدی می تواند بهتر و ارزان تر باشد . تمام درمان های ایمپلنت دندانی وابستگی به سطح بالایی از آموزش کلینیکی و تجربه دارند. بسیاری از هزینه درمان نه به خاطر سیستم انتخابی بلکه وابسته به زمان درمان کلینیکی و هزینه های لابراتوری است .

تعداد زیادی از نوشته ها وجود دارد که خصوصیات یک ایمپلنت یا سیستم ایمپلنت دندانی موفق را شرح داده اند .متخصصان معیارهای زیر را به عنوان حداقل لازم جهت موفقیت درمان ایمپلنت دندانی ذکر کرده اند :

 • یک ایمپلنت منفرد غیر متصل موقع آزمایش کلینیکی بدون حرکت باشد .
 • بررسی رادیو گرافیک هیچ گونه رادیولوسنسی را در اطراف ایمپلنت نشان ندهد
 • پس از یک سال از فانکشن ایمپلنت دندانی ، تحلیل عمودی استخوان در رادیوگرافی کمتر از 0.2 میلی متر در سال باشد.
 • ایمپلنتی کارا است که علامئی از درد ، عفونت ، نوروپاتی ، پاراستزی یا دست اندازی به کانال عصب تحتانی نداشته باشد .
 • حداقل ، ایمپلنت دندانی باید دارای شرایط بالا با درصد موفقیت 85 درصد در پایان یک مشاهده 5 ساله و 80 درصد در پایان یک دوره ده ساله باشد . در صورتی که9 ایمپلنتی دارای شرایط بالا باشد ،می توان آن را مورد استفاده قرار داد. تفاوتی که درا نواع سیستم ها وجود دارد بسته به طراحی آن ها و نوع کاربرد در هر درمان پروتزی می تواند برای یک دندانپزشک ، آن سیستم را به صورت سیستم انتخابی در آورد. فارغ از سیستم ایمپلنت انتخابی در صورتی که ایمپلنتی شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد و با کاربرد صحیح توسط یک دندانپزشک دارای تجربه کلینیکی و علم تئوریک کافی به کار گرفته شود می تواند مزایای زیادی را برای بیمار فراهم نماید .

مزایای استفاده از ایمپلنت دندانی

از جمله مزایای استفاده از ایمپلنت دندانی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 – حفظ استخوان آلوئل

یک ایمپلنت دندانی داخل استخوانی می تواند پهنا و ارتفاع استخوان را تا زمانی که ایمپلنت به صورت سالم در استخوان قرار دارد، حفظ نماید . این در حالی است که یکی از مهم ترین عوارض از دست رفتن دندان ها تحلیل استخوان آلوئل و حتی ادامه تحلیل تا استخاون بازال است .

 

ایمپلنت دندانی خرید
شش مرحله تحلیل استخوان در قدام فک پایین که توسط توصیف شده است .

 

 

ایمپلنت دندانی خوب
مقایسه یک فک پایین تحلیل رفته با یک فک دارای دندان سالم

2- بازسازی و حفظ بعد عمودی اکلوژن

حفظ زیبایی صورت : در موقع از دست رفتن دندان ها و استفاده از پروتز متحرک به خصوص در نواحی قدامی به این دلیل که دندان ها حتی الامکان باید نزدیک به ریج قرار گیرند .تا دنچر بتواند ثبات خود ار حفظ کند ، ممکن است ساپورت عضلات کاهش یافته و از زیبایی کاسته شود ، در صورت اسفاده از ایمپلنت دندانی به دلیل این که می توان پروتز را حتی بصورت کنتی لور قرار داد و ساپورت بیشتری برای عظلات تامین کرد ، زیبایی به صورت مطلوب تر تامین می شود.

3 – بهبود تکلم

بهبود تکلم که معمولا هم به دلایل روانی ( اعتماد به نفس نفس بیشتر بیمار ) و هم به دلایل بیومکانیک ( گیر و ثبات بهتر پروتز ها ) حاصل می شود .

4 – بهبود اکلوژن

5 – بهبود و یا اجازه دادن به بازیابی عمل پروپریوسپتیو

6 – کاهش اندازه پروتز

خصوصا در پروتز های متحرک که با حذف قسمت هایی از پروتز می توان رضایت بیمارانه که اغلب خواهان پروتزهایی کوچکتر و سبک تر هستند تامین نمود.

7 – بهبود ثبات و گیر پروتزهای متحرک

8 – امکان استفاده از پروتزهای ثابت به جای پروتزهای متحرک

9 – حذف نیاز به تغییر دندان های مجاور

در بریج های معمولی گاهی لازم می شود از دندان های مجاور در حالی که سالم هستند و هیچ پوسیدگی یا ترمیم قبلی ندارند ، به عنوان دندان پایه استفاده کنیم و روی آن ها تراش انجام دهیم ، در حالی که با جایگزینی دندان های از دست رفته با ایمپلنت این مسئله اتفاق نخواهد افتاد .

10 – بهبود سلامت و وضعیت روانی بیمار

11 – بهبود کارایی جویدن

 

چه وضعیت های دهانی نیاز به ایمپلنت دندانی دارند؟

اگر دندان یا دندان هایی و یا حتی بخشی از فك خود را از دست داده اید ، می تواند با ایمپلنت دندانی جایگزین شود، در درجه اول عوامل بسیار مهمی است كه باید مورد توجه قرار گیرند. آزمایشات و تجربیات نشان داده است كه بهترین نتیجه از ایمپلنت وقتی بدست می آید كه استخوان فك سالم و به اندازه كافی متراكم بوده كه بتواند ایمپلنت را در زمان طولانی پشتیبانی كند. لثه سالم و بدون بیماری هم از ضروریات است. موفقیت طولانی مدت یك ایمپلنت دندانی بستگی به این دارد كه بتوانیم لثه و استخوان اطراف آن را سالم نگه داریم. افرادی كه ایمپلنت دارند ، باید آن را تمیز نگه به دندانپزشك خود مراجعه كنند، چون هر گونه مشكلی كه سلامت ایمپلنت Check-up دارند و متعاقبًا برای را تهدید می كند باید برطرف شود.

 

ایمپلنت دندانی تهرانپارس

چه كسی نمی تواند از ایمپلنت دندانی استفاده كند ؟

 

اگر شما هر كدام از شرایط زیر را دارید، ایمپلنت دندانی برایتان توصیه نمیشود. این شرایط عبارتند از:

 

 • بیماری ناتوان كننده یا كنترل نشده

بیماری هایی كه توانایی بدن در ترمیم و بازسازی خود را تحت تأثیر قرار می دهند، ممكن استبر جایگزینی و سلامت یك ایمپلنت اثر منفی بگذارند، افرادی با بیماری هایی نظیر دیابت كنترل نشده، كاندیداهای خوبی برای درمان ایمپلنت دندانی نیستند چون بیماری كنترل نشده بدن را از ترمیم طبیعی دور می كند. هرچند فردی كه دیابت او بوسیله پزشك به نحو مطلوبی كنترل شده می تواند درمان ایمپلنت ( ایمپلنت دندانی ) موفقیت آمیزی داشته باشد.
بیماریهای دیگری نظیر لوسمی یا هایپرپاراتیروئیدیسم (فعالیت غیر عادی غدد پاراتیروئید) نیز می تواند بر نتیجه درمان ایمپلنت دندانی اثر گذار باشند. برای افرادی كه برای درمان سرطان تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند نباید درمان های غیر فوریتی (مانند ایمپلنت دندانی ) را انجام داد تا هنگامی كه درمان سرطان كامل شود و پزشك به ما اجازه شروع كار را بدهد. افرادی كه برای كنترل یا درمان بیماری خویش بایستی مرتباً كورتن استفاده كنند نیز كاندید خوبی برای درمان ایمپلنت نیستند. برای یافتن پاسخ هر گونه سوالی در مورد اینكه وضعیت عمومی سلامت شما چه اثراتی بر ایمپلنت دندانی در دهانتان دارد، باید شما و دندانپزشكتان با پزشك در این باره مشورت كنید.

 • بارداری

خانمهای باردار تا پایان ماه سوم بارداری نباید تحت هیچ درمانی(مثل ایمپلنت دندانی ) قرار گیرند. و ترجیحاً بهتر این است كه برای درمان ایمپلنت تا بعد از زایمان صبر كنند.

 • مشكلات روانی یا عاطفی

افرادی با اختلالات روانی مانند افسردگی مزمن یا تغییرات شخصیتی كه نیاز به درمان دارند، یا افرادی كه درگیر تنشهای عاطفی شدید هستند، باید از كارهایی كه ممكن است زندگی آنها را مشكل یا مختل كند بپرهیزند. درمان ایمپلنت دندانی هم مانند سایر درمانها باید بین بیمار، دندانپزشك و پزشك ، پیش از شروع درمان مورد بحث قرار گیرد.

 • انگیزه ضعیف برای پذیرشو دنبال كردن درمان های لازم

برای اینكه درمان ایمپلنت دندانی موفقی داشته باشید ، باید به دنبال كردن تمام مراحل قبل، هنگام و بعد از درمان پایبند باشید، افرادی كه نمی توانند یا نمی خواهند درمانهای لازم را انجام دهند یا به طور مرتب از دندان جدید خود مراقبت نمی كنند، باید فكر درمان ایمپلنت را از سر خارج كنند.

 • فقدان هماهنگی عضلانی برای انجام مراحل تمیز كردن دهان

برای سالم نگهداشتن استخوان و لثه اطراف ایمپلنت دندانی باید ایمپلنت را به دقت تمیز كنید. این بدین معنی است كه شما باید بتوانید مسواك، نخ دندان یا سایر وسایل تمیز كننده را برای حذف مواد غذایی باقیمانده و پلاك میكروبی، بخوبی در دست بگیرید. افرادی با آرتریت پیشرفته یا معلولیتهای دست و بازو، كاندیداهای خوبی برای درمان ایمپلنت نیستند.

آیا ایمپلنت دندانی برای من مناسب است ؟ چگونه؟

آیا همه دندان های طبیعی خود را، در یك یا هر دو فك از دست داده اید؟
آیا یك دندان یا دندان های بیشتری را در یك فك از دست داده اید؟
آیا از اینكه دو دندان سالم مجاور ناحیه بی دندان شما بعنوان پایه بریج تراشیده شود ناراحت هستید؟ آیا با قرار دادن یك دست دندان معمولی در دهان خود مشكل دارید چون دچار تهوع می شوید؟ آیا دست دندان را خیلی حجیم احساس می كنید؟ درد دارید یا بطور كلی دوست ندارید وسیله متحركی در دهانتان باشد و یا اساساً در تغذیه و تكلم مشكل دارید؟
آیا به دلیل حادثه ، درمانهای جراحی یا عوارض مادرزادی بخشی از دهانتان را از دست داده اید؟
آیا از عدم اعتماد به نفس با دندان مصنوعی متحرك رنج می برید؟
اگر پاسخ شما به هر كدام از حالات فوق مثبت است، شما می توانید كاندیدای ایمپلنت دندانی باشید.
سن شما عمومًا مانعی برای قرار دادن یا استفاده از ایمپلنت دندانی نیست. اگرچه در سنین قبل از بلوغ و افراد بسیار سالخورده انتخابهای خوبی برای درمان ایمپلنت نیستند.

 

برند ایمپلنت دندانی

 

هزینه ایمپلنت دندانی

 

آیا درمان ایمپلنت دندانی برای سلامتی من خطری ندارد؟

هنگامی كه تصمیم به كاشت ایمپلنت دندانی در دهان داریم بعضی عوامل سلامت مهم هستند از آن جمله :

 • ملاحظات جراحی یا بی حسی

احتیاطات معمولی كه همراه هر بی حسی عمومی یا موضعی هست، باید صورت گیرد. گاهی ممكن است حفره سینوس كه بالای دندان های فوقانی است باز شود یا در فك پایین عصب دندانی حین كار صدمه ببیند. این حوادث به ندرت منجر به یك نقصان همیشگی می شوند و با احتیاطات لازم می توان از وقوع آن پیشگیری كرد.

 • ملاحظات روحی- روانی

افرادی كه تحت فشارهای روانی غیر عادی هستند یا انگیزه ندارند ، ممكن است در جراحی دچار مشكل شوند یا نتوانند یا نخواهند كه دستورات بهداشتی دهان را دنبال كنند. گرچه این درمان می تواند به افرادی كه بخاطر نگرانی از بی دندان بودن یا دندان های نازیبا از تماس با دیگران اجتناب می كنند، كمك كند تا با ایجاد زیبایی مطلوب با كاشت ایمپلنت دندانی ، حس اعتماد به نفس در آنها تقویت شده و به ارتباط اجتماعی مطلوب آنها منجر شود.

 • ملاحظات پزشكی

قرار دادن ایمپلنت دندانی ، یك سری عوارض موقت را به دنبال دارد: درد و تورم لثه، لب یا زبان . مشكلات تكلم، التهاب(حرارت، قرمزی، تورم و درد) لثه ها. ممكن است مشكلات طولانی مدتی از قبیل آسیب دیدگی عصب، تحلیل استخوان(در صورت شكست ایمپلنت دندانی ) ، رشد بیش از حد لثه ها یا عفونت باكتریال دهانی یا عمومی، هم رخ می دهد. برای افرادی كه جزء مصنوعی دیگری در بدن خود دارند یا مشكلات دریچه ای قلب دارند یا دچار اندوكاردیت(التهاب غشای داخلی قلب) هستند ممكن است خطرناك باشد، هرچند با مشاوره با پزشك معالج فرد و اجرای دستورات پزشك می توان از بروز عوارض نامطلوب در این افراد هم جلوگیری كرد.